Усвојени Закон о матичним књигама представља револуцију у развоју државне управе, каже министар Милан Марковић
Скупштина Србије усвојила је у среду Закон о матичним књигама који је припремило Министарство за државну управу и локалну самоуправу. Захваљујући овом закону биће успостављен национални матични регистар – основа за израду регистра грађана, који ће омогућити да грађани врло брзо добију своје изводе без обзира на место вођења матичне књиге, а изводи убудуће неће имати ограничен рок трајања.
– Они ће важити све док су подаци у њима тачни. Уколико се подаци промене мораће да се изваде нови. То је прва важна ствар коју нам овај закон нуди. Издавање извода са „неограниченим роком важења” кренуће за отприлике девет месеци, када почну да се користе нови формулари за матичне књиге које штампа Завод за израду новчаница и кованог новца. Они које смо до сада користили нису имали адекватну заштиту – казао је за „Политику” Милан Марковић, министар за државну управу и локалну самоуправу.
Он објашњава да закон омогућава промену система по којем се издаје извод из матичних књига. Претходни закони су то везивали за матично подручје по којем се воде матичне књиге. То је значило да је, ако се оне воде, на пример, у Нишу, а особа која их тражи студира у Београду, неопходно превалити силне километре како би грађанин подигао потребан документ.
– Ускоро ћете моћи да узмете извод у било којој другој општини у Србији. Ову могућност као пилот-пројекат већ смо разрадили у једном броју београдских општина. Друге општине мораће мало да причекају, јер је потребно да се информатички повежу. Данас у Србији има око 40 одсто општина које немају ни одговарајуће техничке предуслове. Надам се да ћемо до краја године имати повезане све велике градове, Београд, Ниш, Нови Сад... – рекао је Марковић.
Овај закон је свим органима који обезбеђују вођење матичних књига „дао” рок од пет година да обезбеде електронску евиденцију података. То ће омогућити прављење националног матичног регистра грађана.
– Тако ће државни органи моћи да комуницирају путем мреже, јер иза тог матичног регистра постојаће регистар грађана, бирачки спискови као подскуп, регистар за социјално... Перспектива је много већа. Може се очекивати да кроз неколико година за већину поступака нећемо морати ни да вадимо изводе, већ ће надлежни на наш захтев из мреже извлачити податке. Зато је овај закон врло значајан за Србију. Заправо, он представља мини-револуцију у развоју управе и мења њену природу – закључио је Марковић.
Сви подаци ће бити заштићени од злоупотреба, што је и Уставом гарантовано, те се подаци који се прикупљају могу користити само у сврху за коју су и намењени.
– То ће свакако бити много сигурније него што је данас. Сада у једном броју општина све податке имамо у електронском облику, у другим општинама све у папирном, а негде је пола-пола. На пример, до одређеног годишта све је на папиру, а даље је све у електронској форми. Дакле, нема унифицираног система заштите, јер општине нису ни способне ни моћне да би информатички то заштитиле. То само може да уради држава, јер су потребна велика финансијска средства – истакао је Марковић
Још једна новина коју доноси овај закон јесте да ће матичари и њихови заменици од сада морати да имају високу стручну спрему.
– Наш закон налаже да они који воде управне поступке морају имати високу стручну спрему, а такође, врло смо амбициозно поставили цео систем и он захтева велику стручност. Поред тога, биће уведен и посебан испит за све матичаре. Како је велики број њих са неодговарајућом стручном спремом, предвиђено је да они положе одређен испит како би стекли одговарајуће звање за овај рад и до пензије ће моћи да остану на својим радним местима – рекао је министар Марковић.