Zvanična internet prezentacija Opštine Vladičin Han  |  Ćirilica  |  Latinica  |  English  
img1
 
VLADIČIN HAN

Lista novosti   Slike  Verzija za štampu

Sreda, 25. Februar 2009.

Nov ultrazvučni aparat u Domu zdravlja Vladičin Han

 
 
 
 
 
 
 
Ultrazvuk abdomena
Dijagnostičke mogućnosti

Kad je reč o bolestima jetre, ultrazvukom se može prikazati:
•difuzno jetreno oštećenje - obolenja jetre koja zahvataju organ u celosti (masna infiltracija, hepatitis, ciroza i druge bolesti)
•žarišna oštećenja jetre - često se vide manji tumori (npr. dobroćudni hemangiomi), ali i metastaze tumora drugih abdominalnih organa, kao i tumori jetre (npr. hepatocelularni karcinom, hepatoblastom kod dece ili kolangiokarcinom, tj. tumor žučnih vodova u jetri)
Postoji i celi niz drugih bolesti jetre koje se mogu više ili manje uspešno prikazati ultrazvukom, ali tada su često potrebne i dopunske, komplementarne pretrage, kao što su CT, magnetna rezonanca i invazivne pretrage.
Što se tiče žučnih vodova, ultrazvuk je najkorisniji u otkrivanju kamena ili peska u žučnoj kesici. Otkrivanje peska u samim žučnim vodovima manje je precizno, ali se zato jasno vidi proširenje žučnih vodova zbog njihove blokade kamenom ili tumorom.
Ultrazvuk kvalitetno dijagnostkuje postojanje upale ili malignih tumora žučne kesice. Mogu se videti i manji dobroćudni tumori.
Kod gušterače (lat. Pancreas), koja se često otežano prikazuje zbog nadutosti creva, ultrazvučno se mogu otkriti natečena, upalno promenjena gušterača (akutni pankreatitis), znakovi hronične upale, tumori, proširenje gušteračnih vodova iz različitih razloga (npr. zbog blokade tumorom).
Kod slezine se često vidi njeno uvećanje, najčešće zbog ciroze jetre ili nekih infektivnih ili krvnih bolesti, a mogu se videti i metastaze tumora (npr. melanoma), zatim infiltracija limfoma i slično.
Ultrazvučnim pregledom bubrega mogu se prilično dobro prikazati kamen ili pesak u bubregu i bubrežne ciste. Od malignih bubrežnih tumora kod odraslih najčešći je adenokarcinom bubrega (hipernefrom), a kod dece nefroblastom (Wilmsov tumor). U bubrezima su mogući i benigni tumori, kao što je angiomiolipom.
Osim navedenog, ultrazukom se dobro prikazuju i tzv. zastojne uropatije, dakle proširenja kanalnog sastava bubrega uzrokovana blokadom u oticanju mokraće, npr. zbog kamena ili tumora u mokraćovodu ili bešiki.
U bubrezima su česte i prirođene anomalije i varijacije (npr. potkovasti bubreg), koje se često otkriju ultrazvukom.
Ultrazvučni prikaz nadbubrežnih žlezda obavlja se u dijagnostici većih tumora, poput adenoma, karcinoma, feokromocitoma, neuroblastoma itd.
Ultrazvukom se mogu prikazati i upalna stanja, kao što su apscesi u abdomenu (mogući nakon operativnih zahvata), ali i uzroci tzv. akutnog abdomena (npr. zadebljana zid slepog crijeva ili već spomenuta upala žučne kesice).
Kada vršiti ultrazvučni pregled abdomena ?
Ultrazvučni pregled abdomena treba vršiti kod bolova u trbuhu i leđima, muke, povraćanja, nadutosti, neobjašnjivog mršavljenja, osećaja težine ili naglog uvećanja trbuha a najbolje na osnovu uputa lekara opšte prakse ili specijaliste druge specijalnosti koji prethodno utvrdio potrebu za ultrazvučnim pregledom.
Koja je korist a koji su rizici ?
Korist je prvenstveno u brzini i tačnosti nalaza koji se dobijaju dijagnostičkom ultrasonografijom abdomena, gde se nema rizika od pregleda. Kontrole se ponavljaju koliko je potrebno, bez opasnosti od oštećenja tkiva i organa.
Ultrazvuk dojki
Ultrazvuk je široku primenu dobio u dijagnostici oboljenja dojke, jer je neškodljiv i efikasan. Preporučuje se svim ženama da nakon 30 godine života redovno kontrolišu dojke, što znači da je minimalno potrebno jednom godišnje uraditi ovaj pregled. Uz samopregled dojki i eho dojki može se uvek na vreme otkriti eventualno postojanje patoloških promena u dojkama što pojednostavljuje i olakšava lečenje.
Ultrazvuk štitne žlezde
Ultrazvučni pregled štitne žlezde i mekih struktura vrata omogućava da se oceni veličina štitne žlezde, unutrašnja struktura i promene na žlezdama vrata.
Patološke promene štitne žlezde se jednostavno i efikasno otkrivaju ovom metodom. Eho štitne žlezde uz laboratorijske nalaze hormona, kao i uz pregled endokrinologa i endokrinog hirurga predstavlja pouzdanu metodu za otkrivanje oboljenja i praćenje dejstva terapije.

 
  Opština Vladičin Han  |  Sva prava zadržana  |  Uslovi korišćenja  |  Mapa sajta  |  Autor: Agencija MI  |  Poseta: 8.303.644